Najważniejsza rzecz, którą musisz zrozumieć na początek: inwestycja z definicji jest ryzykowna. Zawsze istnieje ryzyko, że nie tylko nie zarobisz ale co gorsza: stracisz. Będę starał się przybliżyć zasady i metody które zmniejszają to ryzyko. Ale jest ono nieodłączną częścią inwestowania.
Nigdy nie inwestuj pieniędzy, których możesz potrzebować w najbliższym czasie. Nie chcesz się stresować i w razie niespodziewanej awarii telewizora tuż przed mundialem, sprzedawać w pośpiechu obligacje, tylko po to żeby odzyskać kasę! Musisz mieć odłożone pieniądze nie tylko na bieżące wydatki, ale też na wszystkie nieprzewidziane awaryjne sytuacje (łącznie z ryzykiem utraty swojego głównego źródła finansowania). Jeśli jesteś zainteresowany tematyką związaną z budowaniem takiego funduszu awaryjnego zajrzyj do działu Polecana literatura (już niedługo go dodam). Tam znajdziesz m. in. link do świetnego bloga o oszczędzaniu i finansach osobistych.
Inwestowanie
Myślę, że jednymi z popularniejszych form inwestowania są lokaty i mieszkania na wynajem, bo po prostu na tym znamy się najbardziej. Giełda, akcje, obligacje wydają się niepewne. Obce. Niebezpieczne.
Znasz kogoś, kto uległ namowom sąsiada i kupił akcje jakiejś firmy a potem stracił połowę pieniędzy? A może kogoś kto stracił na aferze Amber Gold? Słyszałeś o aferze związanej z obligacjami firmy GetBack? Pamiętasz „polisolokaty”, na których można było głównie stracić?
Wiedza o tym czym są poszczególne instrumenty finansowe i jakie niosą ze sobą ryzyko pozwoli Ci nie sparzyć się na nich. Chciałbym nauczyć Cię na początek jak inwestować maksymalnie efektywnie w jak najkrótszym czasie. Jak być inwestorem od czasu do czasu, a nie na pełen etat. Znasz zasadę Pareto? 80% rezultatów osiąga się w 20% czasu. Tutaj właśnie tak jest. Musisz poświęcić trochę czasu na naukę i określenie swojego celu. Musisz przygotować plan. Ale potem zaczynasz inwestować automatycznie, zatrzymując się jedynie co jakiś czas, by upewnić się, że idziesz w obranym wcześniej kierunku.
Zaczniemy od tego jak i kiedy rozliczyć podatki od zysków.